četrtek, 13. marec 2014

ZIMSKE RADOSTI

Do zakljucka tega poglavja naju locijo slabi trije meseci, rahlo je ze cutiti vonj po domu. Vrnitveni itinerarij ze dobiva prve oblike, brez zakljucka s stilom vsekakor ne bo slo. Pomlad se pocasi prebuja, zvoncki so, sparg ni, zato izkoriscava dobrote narave in si v tem casu veckrat pripraviva fritajo s spargami brez sparg. Sluzbi nama laufata, mosnjicki se vneto polnijo, za biro nikoli ne zmanjka. Petkovi veceri minevajo v prenasanju slovenskega ljudskega izrocila na kanadske Slovence, Davor je prevzel vodenje folklorne skupine Vancouver, zaradi cesar kar nocejo slisati o njegovem odhodu domov.

Novo leto je mimo, v tukajsnjem multikulturnem okolju smo doslej praznovali 3 - nase, pravoslavno in kitajsko - vsako na svoj nacin. Z zaobljubami si nisva delala preglavic in v novem letu le nadaljevala z uzivanjem danih trenutkov. Potrebe po kakrsnemkoli postu ni bilo, saj se vedno odpraviva z glavo na zabavo in iz zabave brez glave. Silvestrski vecer smo preziveli v slovenski druzbi, zbrali smo se v najinem stanovanju, saj ima preverjene sosede, ki jih slovenska divjacina ne moti. 

Ursa, Tadeja, Teja, Jure, Ales, Liam, Matej, Davor



Praznovanje je trajalo 12 ur, zadnji smo zadnje besede rekli ob 8ih zjutraj. Matej se je na delo hrabro odpravil za enajsto, Davor pa je sel na plazo ob dveh omiliti simptome nocne izmene. Novoletni skok v vodo, tukaj takozvani "94th Polar Bear Swim" je na plazo English Bay privabil okoli 2500 kopalcev in nekajkrat vec "pičk". Vancouvercani najdejo priloznost se nasemiti ob vsakem moznem dogodku, tudi ta ni zaostajal. Letosnji obisk je bil rekorden saj je bila temperatura morja nad povprecjem - 6 stopinj, zrak jih je stel 7. 




Ob nakupu novega rostilja smo zdruzili pravoslavno novo leto s tekmo ameriskega nogometa. Nasi cevapi so se vedno mednarodno priljubljeni.




Nek petek po sluzbi sva bila odlocena, da napovedan soncni vikend ne bova prezivela v Vancouvru. Izbrala sva Victorio, prestolnico Britanske Kolumbije. Carla nama je dala napotke za najugodnejso pot. Naslednje jutro sva odrinila ze ob 7. uri, kajti celotna pot traja 4 ure. Prestopila sva iz metroja na avtobus ter iz trajekta na se en avtobus do centra. Skozi vecino poti navdusujoce soncno jutro se je ob prihodu v mesto sprevrglo v gosto meglo. Nisva se pustila motiti in si v nekaj urah ogledala glavne care mesta. Victoria se nahaja na jugu otoka Vancouver Island. Ustanovljena je bila leta 1843, trenutno steje 80 tisoc prebivalcev. V primerjavi z Vancouvrom je veliko bolj zgodovinsko obarvana, z ocitnim vplivom britanskega imperija. Matej je tisti dan korakal nekoliko hitreje, saj se je pozno popoldan zaradi sluzbe odpravil nazaj. Davor je itinerarij razdelil na dva dni in tisto noc prespal v hostlu. Naslednji dan ga je obdaril soncen dan, ki je zahteval sprint po mestu za ponovno slikanje motivov se v lepem vremenu.

Na trajektu
Chinatown - druga najstarejsa v S Ameriki
Modrosti
Frajerji v mestu
Parlament - osrednja znamenitost
Cutiti je tudi veliko vpliva prvih narodov


Kitajci so svoje novo leto zapili 31. januarja. Na ta racun se je za vikend v nedeljo dopoldan v Chinatownu zgodila parada, ki je na kup priklicala 250 tisoc radovednezev. Prikazali so nekaj njihove kulture in obicajev, ki pa so ze opazno amerikanizirani.




Prvi vikend v februarju se v ZDA vsako leto odvije finale ameriskega nogometa - Superbowl. Za ta sportni dogodek si tudi Kanadcani rezervirajo nedeljsko popoldne ter s pivom in prigrizki vpijejo v televizijske zaslone. Letos je bil za Vancouvercane Superbowl posebej zanimiv, saj se je v finale uvrsilo mostvo iz sosednjega mesta - Seattle Seahawks. Po kitajski paradi smo se zbrali v nam napriljubnejsem lokalu - The Cambie. Ob pivu in dobri druzbi smo na koncu ob zmagi Seattla nad Denverjem skakali po mizah.





V sredo se je v Seattlu odvila parada v cast zmagovalcem, ki jo je pospremilo 700 tisoc ljudi. Dogodka se je udelezil tudi Matej, ceprav je v mestu prezivel le 3 ure, na avtobusu pa 9.


Curling je v Kanadi skoraj tako pomemben kot hokej, pravijo mu sah na ledu. Enacili bi ga lahko z balinanjem penzionistov v Izoli. Ze od prihoda sva imela nekaksno skrito zeljo zadevo preizkusiti. SWAP je sredi februarja za najbolj zagnane organiziral olimpijsko obarvan dogodek. V nedeljo po kosilu smo se zbrali na metroju in odrinili do "Marpole Curling Club-a". Po uvodni razlagi vseh pravil smo se razdelili v dve mednarodno obarvani ekipi, ki sta steli tekmovalce iz Juzne Afrike, Nove Zelandije, Peruja, Kanade in Slovenije. Podali smo se na ledeno ploskev, kjer je bil smeh glavna sopomenka popoldneva.




Tudi olimpijske igre so mimo, ponosno sva podpirala domace tekmovalce in se po mestu vazila s stevilom osvojenih medalj. Vancouvercani so za vsako zlato medaljo takole festali okoli plamena iz preteklih olimpijskih iger. Posebej zivo je bilo ob zmagi Kanadcanov v finalu hokeja na ledu, ko se je tresla cela drzava.








Ni komentarjev:

Objavite komentar